مرکز تصویر برداری پزشکی نگارآزما سلامتی را برای تمامی ایرانیان آرزومند است

آدرس :

تهران,میدان شهدا,ابتدای خیابان پیروزی,پلاک 1164

تلفن تماس :

021-57705

⇐ سونوگرافی چیست و چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی یکی از روش های تصویر برداری است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا، اندامها و ساختارهای داخل بدن را مورد بررسی قرار میدهدکه تقریبا هیج ضرری برای بدن ندارد.

همانطور که می دانیم در روش های تصویر برداری با اشعه ایکس مانند رادیوگرافی ساده یا سی تی اسکن بدن تحت تابش مقدار معینی از اشعه بونیزان قرار می گیرد ولی در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده نمی شود .

 امواج مورد استفاده در سونوگرافی از جنس امواج صوتی و در واقع صدا هستند که ضرری برای بدن ندارد این ها امواج فرا صوتی هستند و جنس آنها دقیقا مانند صدا است ولی به علت بالا بودن فرکانس آنها قابل شتیدن توسط گوش انسان نیستند با این حال خواص صوت و صدا دارند یعنی در برخورد با موانع منعکس می شوند.
سونوگرافی روش تصویر برداری دردناکی نیست و در حین انجام آن بیمار احساس ناراحتی نمی کند و متخصصان از آن برای مشاهده قلب، رگ های خونی، کلیه ها، کبد و سایر اعضای بدن استفاده می کنند. در دوران بارداری، پزشکان از این نوع تصویربرداری برای مشاهده جنین استفاده می کنند.

مرکز تصویربرداری پزشکی نگارآزما یکی از مراکزی می باشد که سونوگرافی را همراه با بهترین دستگاه ها و متدهای پیشرفته انجام می دهد و می تواند گزارشی دقیق از سونوگرافی برای پزشک مربوطه ارائه دهد

نحوه انجام سونوگرافی:

در طول معیانه، شما روی یک تخت قرار می گیرید. یک تکنسین یا پزشک مخصوص دستگاهی را به نام مبدل بر روی بخشی از بدن شما حرکت می دهد. این مبدل، امواج صوتی را ارسال می کند که از بافت درون بدن شما تصویربرداری می کند.

فواید سونوگرافی:

قبل از اینکه روش سونوگرافی در علم پزشکی ابداع شود، برای تصویربرداری بافت های داخلی بدن از روش های دیگر همچون رادیولوژی استفاده میشد. همانطور که می دانید روش رادیولوژی به کمک اشعه ایکس انجام می گیرد که شاید برای چن بار این اشعه، ضرر آنچنانی برای بدن نداشته باشد، ولی این روش برای بررسی وضعیت زنان باردار و تصویربرداری و بررسی وضعیت جنین روش مناسبی نبود. همینطور برای برخی از بیماری های لازم به بررسی های مکرر بود که رادیولوژی در این حالات می توانست تاثیرات منفی بر روی بدن انسان داشته باشد. از جمله این تاثیرات می توان به ناهنجاری های مادرزادی جنین، کوری جنین و انواع سرطان های خون اشاره کرد.

می توان گفت روش سونوگرافی یکی از بزرگترین پیشرفت ها در علم پزشکی و تشخیص بیماری ها بوده است. بزرگترین مزیت آن استفاده نکردن از اشعه ایکس در تصویربرداری ها است. با این روش، پزشک با خاطر آسوده وضعیت جنین و زنان باردار را تحت نظر می گیرد بدون اینکه نگران بروز خطرات برای مادر و جنین باشد.

 

انواع سونوگرافی:

 

1- سونوگرافی بارداری 

2- سونوگرافی NT

3- سونوگرافی داپلر رنگی

4- سونوگرافی 3 بعدی و  4 بعدی

5- سونوگرافی لگن

6- سونوگرافی پستان

7- سونوگرافی شکم

8- سونوگرافی مجرای اداراری 

9- سونوگرافی واژینال 

10- سونوگرافی انومالی

 

«نکات مهم پیش از مراجعه» 

پیش از مراجعه به مرکز جهت تصویربرداری سونوگرافی لازم است به برخی نکات توجه کنید. وجود موارد زیر امکان خطر برای بیمار را به همراه خواهد داشت. 1– سونوگرافی پستان (یک طرفه یا دو طرفه): بیمارانی که بالای ۴۰ سال سن دارند، حتماً باید ماموگرافی قبلی را به همراه داشته باشند. ماموگرافی تا یک سال اعتبار دارد. حمام گرفته شود و عطر و مام استفاده نشود. 2 – سونوگرافی شکم، کبد، کیسه صفرا و طحال: ۶ ساعت ناشتایی کامل. پیش از مراجعه غذای نفاخ و چرب مصرف نشود. 3 – سونوگرافی کلیه‌ها، لگن و پروستات: مثانه پر باشد. 4 – سونوگرافی رحم از راه شکم و لگن: مثانه پر باشد. از ۶ ساعت قبل غذای نفاخ مصرف نشود. 5 – سونوگرافی رحم از راه واژینال: مرحله اول مثانه پر باشد و سپس تخلیه شود. ۶ ساعت قبل غذای نفاخ مصرف نشود. 6 – سونوگرافی تعیین حاملگی: الف) قبل از ۱۲ هفتگی، مثانه پر باشد. ب) بعد از ۱۲ هفتگی، مثانه خالی باشد. 7 – سونوگرافی کالرداپلر شکمی: از ۶ ساعت قبل ناشتایی را رعایت فرمایند. 8 – سونوگرافی کالرداپلر کبد: از ۶ ساعت قبل ناشتایی را رعایت فرمایند. 9 – سونوگرافی کالرداپلر کلیه و کلیه پیوندی: مثانه پر باشد. 10 – سونوگرافی شکم نوزاد: از ۴ ساعت قبل ناشتا باشند. 11– سونوگرافی طول سرویکس حاملگی: مثانه پر باشد. 12 – UIS لگن – غیرحامله: مثانه پر باشد. 13 – سونوگرافی تیروئید یا پاروتیروئید: آمادگی لازم نیست در صورت نیاز مدارک قبلی به همراه داشته باشند. 14 – سونوگرافی رتروپریتئن یا آئورت شکمی: ۶ ساعت ناشتایی کامل. 15– سونوگرافی ترانس واژینال: مثانه خالی باشد.

پیام بگذارید

(1 دیدگاه)

 • najmzade

  با تشکر

 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ×

  سلام

  چطور میتونم کمکتون کنم؟

  × چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟